1. صفحه اصلی
  2. /
  3. وبلاگ
  4. /
  5. نویسندگان
  6. /
  7. مصاحبه با داوود امیریان...

مصاحبه با داوود امیریان در کتاب بازی

داود امیریان نویسنده کتاب «کودکستان آقا مرسل» که یکی از کتاب‌های پویش کتاب‌بازی است، گفت: کودکستان آقا مرسل، یک رمان در حوزه طنز پردازی نوجوانان است. این کتاب در واقع ادامه رمان «گردان قاطرچی‌ها» است و مانند دیگر کتاب‌هایی که نوشته‌ام به ادبیات دفاع مقدس پرداخته و به صورت طنز راوی تلخ‌ترین یا شیرین‌ترین خاطرات زمان جنگ و مقاومت است.

وی ادامه داد: در زمان جنگ به رزمنده‌های نوجوان تهمت می‌زدند که آنها برای فرار از درس و مدرسه به جبهه می‌روند؛ به این ترتیب در هر جبهه مجتمعی آموزشی به نام رزمندگان تأسیس شده بود که معلمان برای تدریس مباحث درسی به دانش‌آموزان به جبهه می‌آمدند و کلاس درس دایر می‌کردند. حتی در خطوط نبرد هم چنین اتفاقاتی شکل می‌گرفت؛ آنچنان که معلمی برای تدریس به رزمنده‌های دانش‌آموز درست زیر خط آتش دشمن به خط مقدم می‌رفت و دانش‌آموزهای خود را آموزش می‌داد. گاهی این معلم تنها برای یک دانش‌آموز می‌رفت تا او را برای شرکت در امتحان در همان مجتمع آموزشی رزمندگان آماده کند. شاید این رزمنده در روزهای آینده به شهادت می‌رسید اما رسالت معلمی و رسالت دانش‌آموزی رزمندگان پیگیری می‌شد. این موضوع دست مایه‌ای شد تا همان شخصیت‌های پرداخت شده در رمان «گردان قاطرچی‌‎ها» درگیر رویدادهای تازه با موضوع درس و مدرسه در «کودکستان آقا مرسل» شوند.

امیریان افزود: هر انسانی در کار خود ذاتاً نیاز به تشویق و انگیزه دارد که این رویداد به درستی چنین کارکردی دارد. نوجوانان به شرطی کتاب‌خوان می‌شوند که جزو واحدهای درسی مدارس باشد؛ این در حالی است که در مدارس ما نه تنها چنین واحد درسی تعریف نشده، بلکه کتابخانه‌های مدارس نیز بسیار ضعیف عمل می‌کند و کارایی لازم برای جذب دانش‌آموزان به کتاب ندارد. رویداد کتاب‌بازی قطعاً مؤثر خواهد بود و منجر به اتفاقات خوب می‌شود اما با اهدای رایگان کتاب برای برگزاری این رویداد به شرکت‌کنندگان در آن مخالفم، چرا که هنر در صورتی ارزش می‌یابد که مخاطب به خاطرش هزینه کند. مثل فرق دیدن فیلم با خرید بلیط در سینما و دیدن فیلمی است که در تلویزیون به‌صورت رایگان از شبکه‌های مختلف پخش می‌شود. بی‌شک وقتی به سینما می‌روید تا انتها فیلم را دنبال می‌کنید اما فیلمی که از تلویزیون پخش می‌شود هر لحظه ممکن است شبکه را عوض کنید یا آن را خاموش و از ادامه دادن دست بکشید. در کتاب هم چنین است، باید مخاطب خودش برای مطالعه یک اثر هزینه کند و برایش ارزش قائل باشد.

نویسنده کتاب کودکستان آقا مرسل گفت: پویش کتاب‌بازی می‌تواند عامل مهمی در تبلیغ کتاب‌های خوب دفاع مقدس آن هم آثاری که با شیوه‌های طنز نوشته شده و مناسب روحیه نوجوانان است، باشد.

آنچه در این مطلب میخوانید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *